Добредојдовте на

BeOne.Today

Лекот кој потекнува од древното минато е решение за вашата кожа.
Ладни природни масла кои пристигнуваат токму од природата.
Производи кои се состојат од цедено масло, од семки од калинка.
Природни, ефикасни и без контра индикации.

Моќта на калинката

Лековити својства на Б1 маслата

Лековитоста на плодот од калинката позната е со векови (столетија). Постојат многу публикации опишувајќи го неговото антиоксиданско  и антиканцерогено  делување (својство).

Богата е со фосфор, калиум, калциум  и железо, а содржи и витамин Б3(ниацин).Б1,Б2,Б6 и Б5(пантотенска киселина), во костиците е содржан витаминот Е, и витамин К. Калинката содржи моносахаридна, фруктоза дисахарид сахароза, вредни органски киселини, а секако треба да се истакне  пектинот -полусахарид топлив во вода,  кој на себе во пробавниот тракт  ја сврзува сувишната маснотија од храната.

Семките (костиците) од калинка содржат  многу ретка пуницична киселина (омега5) – таа е полинезаситена  масна киселина со силно антиинфламаторно (противвоспалително) делување. Оваа киселина не ја наоѓаме готово ниту во едно комерцијално достапно билно масло. Пуницична киселина уште и се вика *супер CLA* поради тоа што има многу  поголемо дејство од веќе познатата CLA, коњутирана  линолна киселина. Некои истражувања  покажуваат дека пуницичната киселина помага на имуниот систем и така го ојачува (зацврстува) организмот во одбрана од атеросклероза, карцином, дијабетис, срцеви оболувања, алергиски реакции на храна и дебелина.

Пуницична киселина е т.н. коњутирана масна киселина има исклучително противинфламаторно и антитуморско делување, намалувајки го создавањето на проинфламаторниот простагладнин. Освен пуницична киселина содржи и висока доза на сродни витамини на витаминот Е, сложен липид цереброзид – потребен на нервните станици. Маслото од семки од калинка корисно е и како додаток во прехраната кај разни воспалителни болести, проблеми со дисбалансот на липидите во крвта и во хормон зависни тумури (како тумор на гради).

Докажано е дека маслото од калинка го стимулира растот на кератиноцитот (главен вид на клетки на епидермот), и на тој начин помага на зајакнувањето и регенарацијата на епидермот.
Некои истражувања покажуваат дека маслото од калинка помага во превенција од карцином на кожата.

Со помош на делувањето на фитостеролот (антиинфломаторно и регеративно) и витамин Е (силен антиоксиденс), масло од калинка, сурово или додадено во препарати за нега значајно го успорува стареењето на кожата и спречува настанување на брчки. Ова масло може да се пронајде во задоволителна концентрација само во најлуксузната козметика.

Поради овие наведени својства, маслото од калинка треба да се користи кај сува, оштетена, воспалена или изиритирана кожа, кај егзема, кожни алергии, псоријаза, себореја и слични кожни болести, како и кај опуштена, уморна зрела кожа со брчки. Истовремено, има многу голем ефект кај проблематична кожа со воспалени акни.

Маслото е многу густо и тешко се размачкува (нанесува) меѓутоа како чисто сурово масло може да се препорача и мешање со други опојни масла.

Зошто

B1 Масло?

• Ја регенерира кожата и ја задржува природно еластична
• Спречува и лекува чешање, иритации и меурчиња на кожата
• Најповолен лек за Ексем (Atopic Dermatitis) и други типови на ексем,
себореичен дерматитис и некои видови на псоријаза
• Ефикасно ја лекува и потхранува кожата, 100% природно,
без контра индикации
• Може да се користи долгорочно, за спречување
и заштита на кожните заболувања

Нашите

Производи

Одберете соодветен препарат според проблемите кои ги имате на вашата кожа.

B1 Anti-Age

B1 Anti-Age
• Го забавува процесот на стареење на кожата (anti age) и со тоа го намалува создавањето на старосни пеги и брчки.
• Регенерира и подмладува зрела и сува кожа.
• Елиминира стрии и брчки на лицето.
• Заздравува рани и опекотини.
• Поволно влијае на здравјето и убавината на градите.
• Го олеснува штетното влијание после прекумерна изложеност на сонце.

B1 Medical

B1 Medical
• Ублажува симтоми на егзема, псоријаза и кожни алергии.
• Брзо ја смирува кожата и отстранува чешањето
• Долгорочно ја регенерира кожата и ја враќа во нормална состојба
• Ефектите првично се видливи по неколкунеделен третман а долгорочниот ефект ќе биде остварен со континуиран третман на кожата.

B1 Anti-Acne

B1 Anti-Acne
• Ефикасен и природен третман на бубуљици (акни) посебно во пубертет.
• Препорачливо за третман на масна кожа
• Сосема природно, без несакани контраиндикации со долгорочна употреба се осигурува скоро целосно отстранување на акните кај поедини лица.

B1 Organic Light

B1 Organic Light
• Противвоспалително и антиоксидативно делува на кожата
• Ја ублажува и хридратира сувата кожа со што ја зголемува нејзината еластичност
• Содржи полифеноли
• Ја витаминизира кожата што овозможува нејзино одржување здрава и свежа.
Содржи значајни количини на витамин К и Е и витамин Б3(нијацин) , Б1, Б2,Б6 и Б5 (пантотенска киселина) и пред све содржи многу ретка пуницична киселина (омега 5)
• Нема нус појави и е сигурна и препорачлива за долгорочна употреба

B1 Herbal

B1 Hеrbal
• Брзо ја смирува оштетената и воспалената кожа
• Антивоспалително делува против некои вирусни и бактериски болести на кожата а кај некои заболување доведува до целосно заздравување
• Ја зараснува раната при оштетување и изгореници
• Ефектите првично се видливи по неколкунеделен третман а долгорочниот ефект ќе биде остварен со континуиран третман на кожата.
• Нема нус појави

B1 Protect

B1 Protect
• Микс од природни есенцијални масла (цимет и масло од семка од калинка) и какао путер кои овозможуваат анти бактериска и анти вирусна заштита на вашата кожа на рацете.
• Ова е микс на природни масла и даваат на сувата кожа мекост и еластичност
• Тоа спречува сушење и стареење на кожата кога е изложена на силни и интезивни миења со сапун, козметички или хемиски препарати и дезинфициенти
• Долгорочната и секојдневната повеќекратна употреба само ја подобруваат нејзината еластичност благодарение на својствата на природните масла (Омега 5) и нивното богатство со многу витамини (К, Е, Б1, Б3, Б5, Б6)
Кај Б1, се е природно без никакви адитиви, а тоа и овозможува на кожата здрава структура, свежина и еластичност.

НАПРАВЕТЕ ЈА ВАШАТА НАРАЧКА

Б1 Масла

Начин на употреба

• Се нанесува тенок слој на чиста кожа која птретходно е исчистена со вода и сапун.
• Се остава маслото да делува на кожата мин.60- 90 мин, после тоа се брише со мека хартија со што се остранува вишокот кој не бил упиен од кожата.
• Ваквата кожа се остава дополнителни 60 мин. да ги искористи бенефитите на маслото.
• После тој период нанесете крем за лице кој вообичаено го користите (препорачуваме Б1 крема со anti age својства).

Напомена: B1 Medical може да се користи на сите возрасти дури кај мали бебиња постари од 3 месеци , без опасности од нус појави бидејки овие масла се 100% природни без никакви додатоци.

Контактирајте нè.

За сите дополнителни прашања, пофалби и поплаки, онлајн нарачки на прозиводи, можете да ја користите брзата контакт форма за точна детална нарачка на производи. Ние ќе се потрудиме да Ви одговориме/Ве контактираме во најбрз можен рок.

    Следете нè!